• Home
  • Rok 2021: rok žien

Rok 2021: rok žien

Nech je rok 2021 rokom žien!

Rok 2020 opäť potvrdil slová Simone de Beauvoir, francúzskej filozofky, spisovateľky a figúry feminizmu « Nezabúdajte, že stačí politická, ekonomická, či náboženská kríza, aby sa ženské práva opäť stali terčom diskusií. Tieto práva nie sú zaručené. Musíte ich strážiť celý váš život ».

Kríza Covid19 skutočne ešte viac prehĺbila nerovnosť medzi mužmi a ženami, ekonomické postavenie nás žien sa zhoršilo. Počet prípadov násilia páchaného na ženách výrazne stúpol. Ženské ľudské práva museli čeliť nielen u nás, ale aj u našich susedov či za oceánom, útokom moci poháňanej ideológiou, v ktorej hrá žena úlohu Adamovho rebra.

Zároveň však rok 2020 ukázal, aká je naša sila. Stačí si pripomenúť všetky tie odvážne ženy, ktoré sa v uliciach bránili spomínaným snahám o obmedzenie ich základných práv, ale aj tie, ktoré sa vlastnými telami postavili tyranii, aby bránili demokraciu a slobodu patriace všetkým.

Spomeňme si tiež na všetky ženy – zdravotníčky, vojačky a policajtky, ktoré v prvej línii neúnavne zachraňovali životy iným, často na úkor vlastného, súkromného života. Ale aj na tie ostatné, učiteľky, predavačky, úradníčky a vlastne všetky z nás, ktoré sme – taktiež v prvej línii – kumulovali pracovné a rodinné povinnosti.

Svet si v roku 2020 konečne začal všímať aj tie doposiaľ menej viditeľné a predsa mocné ženy – političky, ktoré dokázali previesť svoje krajiny naprieč pandémiou lepšie ako ich mužskí kolegovia. Potvrdilo sa, že ženská empatia, pokornejšie a kľudnejšie vystupovanie a rozhodovanie sú ľuďmi vnímané lepšie ako vyhŕňanie rukávov a ukričané, nepredvídateľné vystúpenia mnohých politikov. Jacinda Ardern, Angela Merkel, Sanna Marin a v neposlednom rade naša Zuzana Čaputová dokazujú, ako veľmi potrebujeme ženy v politike a na iných riadiacich pozíciách. O tom, že svet je na túto zmenu pripravený, svedčí aj príklad nastávajúcej americkej viceprezidentky Kamaly Harris.

Do pozornosti verejnosti sa okrem političiek čoraz viac dostávajú aj vedkyne, klimatické aktivistky no tiež obyčajné ženy ako Vy a my. Takýto progres k rovnosti má pozitívny vplyv nielen na konkrétne životy ľudí ale aj na oblasti ako ekonomika a životné prostredie.

Rok 2020 je dôkazom, že svet nás ženy potrebuje. Našu silu, empatiu aj racionalitu. Po všetkom tom neúnavnom presviedčaní, že sme nielen rovnocennou ale hlavne nenahraditeľnou súčasťou spoločnosti, si konečne zaslúžime zaujať miesto, ktoré nám patrí.

V PSF si želáme, aby sa rok 2021 stal rokom žien: a preto Vám sľubujeme, že nás tento rok bude ešte viac počuť!

Beáta Jurík, koordinátorka PSF platformy

Pridať komentár