Nálepka ”matka”

Mama je prvým človekom, ktorý nám sprostredkúva život a s ktorým ten život aj prežívame. Najskôr sme deväť mesiacov v jej maternici s drobnými, či väčšími odchýlkami. Chápem, že mama pre tých, ktorí ju majú je častokrát alfou omegou našich životov. V našom regióne, kde sa ešte stále traduje veľa rodových stereotypov je mama životným poslaním ženy, no časovo to skôr vyzerá na povolanie. Ešte vždy zabúdame, že aj mamy sú len ľuďmi.

Pre mňa osobne bola moja mama naozaj sprievodkyňou mojím životom v plnom slova zmysle, pretože pochádzam z rozvedenej rodiny. Keďže nás otec opustil, ešte keď sme boli so sestrou deti, žiaden iný život sme nepoznali. Naša mama vždy vedela plnohodnotne zastúpiť všetky úlohy, ktoré sú niekedy aj pre oboch rodičov priveľa. Vždy nás vnímala ako komplexné ľudské bytosti, ktorých názory nie sú menej podstatné len preto, že sme boli deťmi.

Náš vzťah nebol vždy taký blízky, akým je práve posledné roky. Možno je to tým, že sme dospeli, no ja v tom vidím práve jej zásluhy. Neustále nám bola priateľkou, radkyňou, veľakrát upratovačkou, či kuchárkou, inokedy aj najlepšou spoluhráčkou, keď sme si chceli skúšať, že čo by nám asi tak išlo.

Preto som si možno dlhú dobu myslela, že veď je to moja mama, tie sa vždy pre ich deti obetujú a robia aj nemožné. No boli obdobia, keď sme ju našli zronenú a veľmi opustenú. Stále nám však opakovala, že nás nechce zaťažovať jej problémami, že to si ako naša mama nemôže dovoliť. Nerobí sa to predsa, no nie? No rokmi som prišla na to, že chcem byť pre svoju mamu tým istým. Chcem jej byť priateľkou, chcem vidieť jej kariérne ambície, chcem vedieť či bola na rande alebo kto sa je páči. Chcem jej byť plnohodnotnou oporou v živote, presne tak akou je mi ona po celý ten môj. Nechcem v nej už vidieť iba matku, aj keď ňou navždy zostane. Skôr ako matkou bola sama dcérou, niekoho kamarátkou, neskôr frajerkou, kolegyňou, či iba náhodnou okoloidúcou v meste, ktorú chcete pozvať na kávu. Ja v nej chcem toto všetko vidieť a ešte omnoho viac.

Natália Heribanová

Pridať komentár