Precedens, od ktorého závisí budúcnosť práv žien v USA

Situácia v USA v oblasti interrupcií, ktorá by mala zaujímať aj slovenské ženy a mužov.

V roku 1973 Najvyšší súd v USA v prípade Roe v. Wade rozhodol, že právo na interrupciu spadá pod právo na súkromie a vyhlásil za protiústavné ustanovenie zákona, ktorým sa v Texase znemožňovalo dosiahnutie potratu.  Týmto rozhodnutím sa eliminoval počet nebezpečných svojvoľných pokusov žien o prerušenie tehotenstva, získal sa podrobný prehľad o vykonaných zákrokoch a zvýšila sa aj úroveň zdravotnej starostlivosti o ženy. Toto rozhodnutie sa stalo záväzným precedensom na viac než 40 rokov. Konzervatívni republikáni sa však v priebehu rokov snažili o sprísnenie potratovej politiky hľadaním medzier v tomto rozhodnutí. Dnes je tento precedens ohrozený viac ako kedykoľvek predtým. 

Norma McCorvey (Jane Roe) a jej právna obhajkyňa Gloria Allred pred Najvyšším súdom v roku 1989.

Prečo?…

….pretože v Alabame tento týždeň schválili návrh zákona, ktorý by zakázal takmer úplne interrupcie bez ohľadu na štádium a okolnosti tehotenstva. Jedinú výnimku by predstavovalo vážne ohrozenie zdravia tehotnej ženy. Senátori dokonca odmietli pridať výnimku pre znásilnenie a incest napriek naliehaniu odporcov návrhu a širokej spoločnosti. Za vykonanie potratu by podľa návrhu zákona hrozilo až 99 rokov trestu odňatia slobody pre doktora, ktorý potrat vykoná a 10 rokov v prípade pokusu o vykonanie potratu. 

Alabama je konzervatívny štát, v ktorom republikáni kontrolujú legislatívu. Už roky sa snažia uzákoniť obmedzenie potratov. V minulosti bola povinná 48-hodinová čakacia lehota na potrat, aby mali ženy možnosť dostať poradenstvo predtým ako ho podstúpia. Pri neplnoletých osobách sa vyžadoval aj súhlas rodiča alebo zákonného zástupcu. 

Po týchto obmedzeniach sa však zákonodarcovia rozhodli výkon interrupcií sprísniť ešte viac. 

Návrh zákona vypracoval Eric Johnston, zakladateľ a prezident Alabama pro-life, ktorý sa už vyše 30 rokov snaží o zákaz potratov. 

Demokrati a obhajcovia práv na potraty tvrdia, že zákon by ohrozil životy žien a dievčat a bola by postihnutá najmä chudobná a menšinová časť obyvateľstva. 

Senát pri prerokovávaní tohto návrhu skĺzol do kriku a chaosu. Napätie sa vyostrilo, hlavne pri snahe zahrnúť aj prípady znásilnenia alebo incestu do výnimiek. Zákonodarcovia to však odmietli.

Senátorka Linda Coleman-Madison, demokratka a jedna zo 4 žien v 35-člennom senáte tvrdí, že potraty by mali byť legálne a bezpečné. Podľa jej slov by ženy museli vycestovať z krajiny a nie každá si to môže dovoliť. Senátor Greg Reed, republikán, vyhlásil, že nenarodené dieťa je dieťa, ktoré si zaslúži ochranu a návrh sa napriek odporcom stane zákonom, pretože občania Alabamy stoja na strane života.

Dnes je pre ženy v Alabame a v celej krajine temný deň. Zákaz potratov je dosť zlý. Odsúdiť doktorov za poskytnutie starostlivosti presahuje hranice. Politici v Alabame budú navždy žiť v hanbe pre toto hlasovanie a my sa postaráme, aby každá žena vedela, kto je  zodpovedný.“povedala Staci Fox prezidentka obhajcov plánovaného rodičovstva. 

Viaceré štáty v USA sa posledné roky snažia obmedziť výkon interrupcií, avšak návrh zákona v štáte Alabama je zatiaľ jeden z najprísnejších. Odporcovia tvrdia, že prijatie zákona by spôsobilo rozpor s ústavným právom ženy na prerušenie tehotenstva, ktoré uznal Najvyšší súd v prípade Roe v. Wade. Rozhodnutie teraz stojí na republikánskej guvernérke štátu Alabama Kay Ivey.

Zdroj: https://www.nytimes.com/2019/05/14/us/abortion-law-alabama.html

Pridať komentár