Mamu mať a mamou byť!

“Verím v lásku na prvý pohľad, pretože som milovala svoju mamu od prvého momentu a milujem ju dodnes, aj keď tu už nie je. Moje deti rovnakou láskou milujú dnes mňa.”

Mamu mať a mamou byť! Dve paralely v mnohom rovnaké a predsa odlišné!

Mamu mať: Ako dieťa som nedokázala pochopiť jednu vec, že sa postavila od kávy, len aby mi urobila niečo jesť, že mi ožehlila šaty aj keď bolo už neskoro večer a ona bola unavená po celom dni, že sa vzdala posledného kúska koláča. Vždy obetovala všetko, len aby som bola šťastná a spokojná.

Keď mi nikto iný neveril, tak ona mi vždy verila. Keď ma nemal kto povzbudiť, tak ona to urobila.

Áno, mamy sú tie najobetavejšie osoby, aké v živote máme. Nech už sa narodíme v akejkoľvek rodine, mama miluje svoje dieťa láskou, ktorá je jedinečná a nekonečná. Stoja pri nás odkedy prídeme na svet, až do chvíle, kedy zostarnú a ony samé musia odísť. Spoločná cesta môže byť krátka i dlhá. Môže byť rôzna, možno nie vždy úplne ideálna. Mať však mamu, ktorá čaká na vaše výsledky štátnic, ktorá vás oblieka do svadobných šiat, ktorá stojí pri pôrode vašich detí, ktorej zavoláte o radu, pretože ten recept vie len ona. Až do poslednej chvíle, kedy musíte urobiť tú najťažšiu vec v živote a rozlúčiť sa s ňou navždy. Posledné pohladenie po ruke, posledný bozk na líce. MAMA, ktorá navždy ostane vo vašom srdci.

Mamou byť: Dnes som ja tá, ktorá vstane aj pri únave a ide zobrať pohár vody. Nechám ten posledný kus koláča. Ožehlím aj neskoro večer to obľúbené tričko. Sedím v noci pri postielke, pokým nezaberie liek na teplotu. Ten pocit obetovania sa prišiel momentom, kedy sa narodili moje deti a vtedy som JU pochopila. Pochopila som, že už žiadny deň ani noc nebudú len moje. Už navždy sa budem o ne deliť s mojimi deťmi.

Ešte dnes si spomínam na ten moment, keď sa narodil a ja som sa stala prvýkrát mamou. Ten pocit zodpovednosti za malého človiečika, ktorého život sa dostal do mojich rúk. Rúk, ktoré ho pestovali, kŕmili, držali za ruku pri prvých krokoch. Viedli do škôlky, niesli tašku do školy. Vyrástol tak rýchlo, že dnes sa už nemusí postaviť na špičky, aby ma pobozkal. Pri druhom sa už zdalo všetko jednoduchšie, ale moje srdce malo pocit, že zdvojnásobilo svoj objem. Pozerať sa už na dve rozdielne bytosti, ktoré vás dokážu obdarovať tou najúprimnejšou láskou, akú len svet môže mať. Ľúbia vás, aj keď na nich zakričíte, škaredo sa pozriete, nemáte náladu a žiaľ častokrát ani čas. Vždy vás na konci dňa objímu, lebo ste pre nich tou najdôležitejšou osobou v ich živote. Ich MAMOU 🙂

“Nech sú všetky mamy na svete ľúbené za ich nekonečnú obetavosť a odvahu.”

Jana Hanuliaková

Janka na dovolenke s dvoma synmi

Pridať komentár